Sprężarka śrubowa – zasada funkcjonowania

Są to urządzenia cieszące się sporym zainteresowaniem wśród klientów ceniących sobie niezawodność, skuteczność oraz uniwersalność zastosowania. Sprężarki śrubowe to trwałe maszyny, charakteryzujące się kompaktową budową, zajmujące stosunkowo niewiele przestrzeni roboczej. Znajdują zastosowanie niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. Ich podstawowy cel to dostarczanie sprężonego powietrza pod zadanym ciśnieniem. Sprężarki śrubowe dzielimy na bezolejowe oraz olejowe. Zaletą sprężarek olejowych jest zdolność do ciągłej pracy zapewniającej sprężone powietrze dla produkcji oraz dostępność elementów zamiennych i obsługi serwisowej.

Pomimo szerokiej gamy zastosowań, sprężarki śrubowe cechują się na tyle trwałą konstrukcją, że ich konserwacja i koszty eksploatacji są stosunkowo niewielkie w stosunku do zysku jaki dzięki nim uzyskujemy w procesie produkcji sprężonego powietrza.

Sprężarka śrubowa działa na zasadzie zjawiska sprężania powietrza w wyniku pracy rotacyjnej dwóch rotorów osadzonych w obudowie, tak zwanego stopnia śrubowego. Stopień śrubowy stanowi centralny element sprężarki śrubowej i razem z zestawem zaworów sterujących oraz zespołu filtracyjno-separującego zapewnia niezawodne działanie oraz warunkuje poprawną pracę całej sprężarki.

Warto pamiętać, że sprężarka śrubowa wymaga także remontów

Sprężarki - kompresory śrubowe olejowe to urządzenia często pracujące w trybie ciągłym, a niekiedy nawet w ciężkich warunkach, przez co są narażone na intensywną eksploatację. Oprócz okresowych wymian istotną rzeczą jest odpowiedni dobór kompresora a następnie odpowiednia regulacja jego ustawień, a także doboru lub modyfikacji elementów współistniejących. Zużycie elementów czynnych, łożysk oraz uszczelniacza w stopniu śrubowym oraz przepracowanie określonej ilości motogodzin (zwykle od 20 do 32 tys.) maszyny to najczęstszy powód pełnego remontu kompresora.

Bieżąca, aktywna kontrola pracy (okresowa konserwacja użytkownika) polega na obserwacji elementów narażonych na nadmierne zużycie, systematycznym wymienianiu podstawowych elementów eksploatacyjnych maszyny, pomiarze parametrów sprężarki , w tym np. kontroli drgań pracy stopnia śrubowego, a w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultacji technicznej ze specjalistycznym zespołem serwisowym HEK.

Warto wiedzieć i naprawdę pamiętać o tym, że wszystkie maszyny, a w tym kompresory śrubowe, wymagają wykonywania okresowych przeglądów oraz dokonywania wymiany wkładów filtrów powietrza, wkładów filtra oleju, separatorów oleju, w tym separatorów zarówno puszkowych, jak i koszowych, uszczelek do nich, a także samego oleju.

Warto zainwestować w sprawdzone zestawy filtracyjne. Zamienne wkłady filtracyjne HEK spełniają wszystkie standardy filtracji przemysłowej. Wpływ na długowieczność maszyny ma także rodzaj oleju zastosowanego do pracy urządzenia. W ofercie przedsiębiorstwa HEK można znaleźć oleje mineralne, syntetyczne, przeznaczone do kontaktu z żywnością oraz pracy w trudnych warunkach. Odpowiedni dobór oleju ma wpływ nie tylko na komfort pracy sprężarki, ale także na niezawodność!

Czy możemy pomóc?

Firma czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00
HEK.COM.PL – serwis sprężarek śrubowych, części do sprężarek, pomiary i audyty.

Strony HEK mogą używać ciasteczek ( tzw. cookie), które pozwalają zoptymalizować stronę . W każdej chwili możesz zablokować używanie ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w dziale "Pomoc/ Help" przeglądarki, lub na stronach Wikipedii