Separatory woda-olej

W naszej ofercie znajdą Państwo szeroki wybór niezawodnych i profesjonalnych separatorów woda-olej, które służą do separacji oleju z mieszaniny sprężonego powietrza.

Dzięki temu możliwe jest odprowadzenie czystej wody do kanalizacji, natomiast olej gromadzony jest w osobnym zbiorniku dostarczonym razem z takim separatorem. Separatory woda-olej dostępne w naszej ofercie posiadają prostą, przemyślaną i wytrzymałą konstrukcję oraz zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów. Zapewniają one długą i skuteczną pracę przez bardzo długi czas, a także umożliwiają efektywną separację oleju z mieszaniny w dość szerokim zakresie temperatur. Są bardzo łatwe w obsłudze! Wymiana filtrów jest prosta i nie wymaga, żadnych dodatkowych narzędzi ani umiejętności. Ogranicza się jedynie do otwarcia górnej pokrywy i wymiany zużytych wkładów filtracyjnych na nowe.

Podczas zakupu separatora woda-olej należy zwrócić uwagę na jego parametry m.in. informacje na temat pozostałości oleju na filtrze, a także informacje na temat jego wydajności. Separator dobiera się do maksymalnej wydajności kompresora oraz typu zastosowanego w nim oleju, przy czym należy uwzględnić maksymalną adsorpcję oleju przez wkłady filtracyjne. Separatory woda-olej niektórych firm można łączyć ze sobą. W przypadku separatorów Sepremium oferowanych przez HEK, maksymalna ich liczba wynosi aż 8.
Obowiązek oczyszczania lub utylizacji kondensatu regulują przepisy, które jednoznacznie stwierdzają, że trzeba to robić, aby chronić środowisko naturalne. Wyjątkiem ich stosowania są jedynie instalacje sprężonego powietrza stosujące sprężarki bezolejowe. W ich przypadku stosowanie separatora woda-olej nie jest wymagane.

Zasada działania separatora woda-olej

Separator woda-olej, zarówno drukomat czy separator Sepremium oraz inne dostepne na rynku, oddziela olej od wody z kondensatu sprężonego powietrza. Kondensat to mieszanina wody, oleju i różnego rodzaju zanieczyszczeń stałych. Substancja ta powstaje w wyniku pracy sprężarki, która smarowana jest olejem. Pod wpływem temperatury i ciśnienia część oleju miesza się z wodą i zanieczyszczeniami np. kurzem i w tej postaci wydostaje się do rurociągu razem ze sprężonym powietrzem.

Zasada działania separatora woda-olej jest prosta. Kondensat zawierający olej trafia pod ciśnieniem do komory rozprężania, w której następuje rozładowanie ciśnienia, w taki sposób, że nie dochodzi podczas tego procesu do zawirowań kondensatu znajdującego się w zbiorniku rozdzielczym. Dzięki różnym ciężarom właściwym olej znajdujący się w kondensacie gromadzi się na powierzchni wody w górnej części zbiornika rozdzielczego. Woda pobrana z dolnej części zbiornika zostaje poddana filtracji przy użyciu filtrów wstępnych oraz filtrów z węglem aktywnym. Filtr wstępny odpowiada za łączenie ze sobą pozostałych kropli oleju, natomiast filtr absorpcyjny pochłania ostatnie najdrobniejsze jego cząsteczki. Dzięki temu otrzymuje się czystą wodę, która może zostać odprowadzona do kanalizacji, natomiast olej odseparowany z kondensatu, gromadzi się w specjalnych zbiorniku. Ważne jest, aby pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu filtrów i w razie potrzeby wymienianiu ich na nowe. Wkłady filtracyjne powinno się wymieniać nie rzadziej niż raz na pół roku, z powodu zawartości węgla aktywnego, lub też przy wcześniejszej sygnalizacji wskaźnika zużycia.


Zastosowanie separatorów woda-olej

Separatory woda-olej to bardzo przydatne urządzenia, które wykorzystuje się w różnych dziedzinach przemysłu. Są one niezbędne m.in. w takich branżach jak: branża chemiczna, papiernicza, spożywcza, mleczarska. Często wykorzystuje się je także w zakładach poligraficznych, drukarniach, cukrowniach lub nawet zakładach metalowych i stalowych. Dzieje się tak głównie dlatego, że istnieją przepisy prawne, które regulują to co należy zrobić z kondensatem. Użytkując separator woda-olej należy pamiętać o regularnym kontrolowaniu jakości wody. W przypadku gdy podczas testu zauważalne będzie pogorszenie się jakości wody, poprzez zwiększenie jej zanieczyszczenia olejem, konieczna jest wymiana wkładów filtracyjnych na nowe. Po ich wymianie poziom zanieczyszczeń w wodzie powinien wrócić do normy.

HEK oferuje również samodzielny zestaw testowy do badania kondensatu. Sam kondensat jest ubocznym produktem danej fabryki czy zakładu produkcyjnego, a jego skład zawsze jest parametrem ściśle indywidualnym. Taki zestaw testowy jest przydatny przy doborze właściwego separatora do kondensatu. Na tej podstawie możemy skutecznie dobrać separatory serii Sepremium.

Czy możemy pomóc?

Firma czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00
HEK.COM.PL – serwis sprężarek śrubowych, części do sprężarek, pomiary i audyty.

Strony HEK mogą używać ciasteczek ( tzw. cookie), które pozwalają zoptymalizować stronę . W każdej chwili możesz zablokować używanie ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w dziale "Pomoc/ Help" przeglądarki, lub na stronach Wikipedii